Výjezdy a zásahy - 2012

Ochrnutý valach

3. prosince odpoledne byl smluvní veterinářkou povolán Horse Emergency Team k valachovi ležícímu ve výběhu v okrese Brno - venkov. Kůň byl transportován vleže na KCHK Brno, kde bylo diagnostikováno fatální porušení krční páteře, resp. míchy, které způsobovalo ochrnutí zadní části těla...

Klisna s torzí střeva

06. října převážel Horse Emergency Team klisnu s torzí střeva a s vnitřním krvácením z okresu ŽĎár nad Sázavou na KCHK Brno...

Klisna se zraněním hrudní končetiny

15. září v pozdním odpoledni vyjel Horse Emergency Team na žádost hlavního veterináře mezinárodních závodů endurance do severočeského Mostu. Na KCHK Brno se přepravovala klisna Bahrainského královského týmu se zraněním hrudní končetiny; končetina byla fixována v kastu.

Lymphatitis

15. srpna v podvečerních hodinách  vyjížděl Horse Emergency Team do okresu Brno - venkov pro klisnu s diagnózou Lymphatitis - zánět lymfatických cév a uzlin; transport proběhl bez obtíží i přes to, že s mámou na KCHK Brno cestovalo i malé hříbě...

s6303569_1.jpgs6303570_1.jpgs6303571_1.jpg

Těžká kolika

6. srpna v brzkých ranních hodinách převážel Horse Emergency Team klisnu s těžkou kolikou způsobenou zauzlením střev z okresu Svitavy na KCHK Brno.

Klisna zraněná po pádu

28. července v pozdějších večerních hodinách byl Team Horse Emergency povolán ke Slavkovu ke klisně, která spadla do silážní jámy. Vyčerpanou klisnu vyprostili majitelé sami pomocí zemědělské techniky, koník následně bohužel zkolaboval, takže byl nutný převoz na vyšetření do odborného zařízení.

Transport sedovaného zvířete byl proveden vleže, zafixováním na speciální podložce na KCHK Brno.

2012_07_28_158_1.jpg2012_07_28_160_1.jpgs6303561_1.jpgs6303564_1.jpg

Valach zraněný při nakládání do přepravníku

14. července v podvečerních hodinách vyjel team Horse Emergency do okresu Jihlava k valachovi se zraněnou levou pánevní končetinou s podezřením na rupturu šlachy nebo vazů. Po základním ošetření (zakastování) byl kůň bez problémů převezen ve stoje na KCHK Brno. Po rentgenologickém vyšetření potvrzena i fraktura. 

Podpůrná konstrukce byla pro zpáteční cestu zavěšena na "sanitce"...
konstrukce-noc_2a_1.jpgkonstrukce_noc_3a.jpg

Klisna krvácející po porodu

8. května 2012 v dopoledních hodinách vyjel team Horse Emergency k akutnímu případu ve městě Brně. Klisna s podezřením rotace dělohy byla spěšně převezena na KCHK Brno.

Hřebec s ucpaným močovým měchýřem

29. dubna 2012 v pozdních odpoledních hodinách vyjížděla naše sanitka do okresu Benešov k frískému hřebci s urologickým problémem. Vyčerpaný kůň byl transportován vleže na KCHK Brno.

Dlouhodobě léčená klisna

25. dubna 2012 byla na KCHK Brno převezena klisna z okolí Velké Bíteše s poraněnou pánevní končetinou, pravděpodobný důsledek pokopání ve výběhu. V domácím ošetřování se stav natolik zhoršil, že kůň již padal a problematicky vstával. Po podání podpůrných medikamentů klisna cestovala normálním způsobem ve stoje.

Hříbě s poporodními problémy

5. dubna 2012 v časných ranních hodinách byla Koňská záchranka povolána do obce v okrese Hodonín k převozu čerstvě narozeného hříběte; hříbě bylo převezeno společně s matkou a oba byli předáni do další péče na KCHK Brno.

Vysílená březí klisna

15. března 2012 kolem poledne Koňská záchranka převezla na KCHK Brno čtrnáctiletou březí klisnu ze stáje v okolí Brna s dlouhodobě léčenou flegmonou pánevní končetiny. Postižení bylo již tak bolestivé a vyčerpávající, že klisna odmítala vstát.
Nakonec se ji přece jen podařilo postavit, sama zvolna nastoupila do sanitky bez závěsné konstrukce a byla dopravena k dalšímu léčení.

Tříštivá zlomenina korunkové kosti

ve čtvrtek 9. února 2012 v nočních hodinách vyjel Horse Emergency Team opět k případu podezření tříštivé zlomeniny; tentokrát na opačnou stranu - cílem byly stáje v okolí Bratislavy. Postižený kůň byla klisna a nešlo o hrudní, ale o pravou pánevní končetinu. Zlomenina byla fixována opět kastovým obvazem a samotná přeprava byla provedena v podpůrné konstrukci ve veterinárním závěsu. Kůň byl předán do další péče na KCHK Brno.

09022012385_w.jpg10022012390_w.jpg

Tříštivá zlomenina spěnky

v sobotu 4. února 2012 v nočních hodinách převezl Horse Emergency Team valacha s diagnostikovanou tříštivou zlomeninou spěnky z Prahy na KCHK Brno. Zlomenina byla fixována kastovým obvazem a samotná přeprava byla provedena v podpůrné konstrukci ve veterinárním závěsu.

S6303274.JPGS6303277.JPGS6303280_1.JPGS6303294.JPG